Kilpailuta kiinteistönvälitys

Nopea - Maksuton - Luotettava
Yhteistyössä Etuovi.com:in kanssa
5/5

Helppo ja vaivaton tapa löytää välittäjä. Kaikki neljä välittäjää ottivat minuun yhteyttä parissa tunnissa, arviokäynnit sovittiin lähipäiville ja välittäjä oli valittu alle viikon päästä kilpailutuksen aloittamisesta.

Nina H.Vantaa
10323
Kilpailutusta
4/5
keskiarvo 4,0 tähteä - 330 arvostelua

Yhdestoista hetki

Lauantaina 21.11.2015 on monessa mielessä kohtalon päivä suomalaisessa kiinteistönvälityksessä. Silloin on nimittäin viimeinen mahdollisuus lunastaa itselleen LKV- pätevyys ennen ensi vuoden alussa tulevaa lakimuutosta. Monessa välitystoimistossa odotukset koetta kohtaan ovat todella korkealla eivätkä syyttä.

Ensi vuoden alusta voimaan astuva välityslain muutos on todellinen koetinkivi niin kiinteistönvälittäjille kuin välitysyrityksillekin. Aiemmin alalle on päässyt suhteellisen helposti, mutta jo nyt välitystoimistot näyttävät vaativan LKV- pätevyyttä työnhakuilmoituksissaan.

Aluehallintovirastolla on myös edessään uutta ja mielenkiintoista työsarkaa, kun Sääntö-Suomi nakittaa. Tietojemme mukaan AVI:n valvonnan työkaluina ovat ainoastaan tyytymättömien sekä kateellisten ilmoitukset. Mahdollinen valvonnan koordinoimattomuus voikin olla alkukeväästä monen retuperällä olevan toimiston pelastus. Uusia LKV- välittäjiä ei (lauantain jälkeen) ainakaan synny ennen ensi huhtikuun loppua.

 

Ville Lehtinen

Vertaile & kilpailuta lainat: Etua.fi