Parhaat välittäjät tienaavat hyvin – satoja tuhansia euroja palkkatuloja vuodessa. Hyvin tienaavia välittäjiä on kuitenkin harvassa. Työ on provisiopalkkainen.
Välittäjän osuus välityspalkkiosta riippuu siitä, onko välittäjä itse hankkinut ja myynyt vai ainostaan myynyt tai hankkinut myydyn kohteen. Myymällä ei pärjää yhtä hyvin kuin hankinnalla. Myyntiin asuntoja jatkuvasti tuova välittäjä tienaa siis enemmän kuin toisen kohteita myyvä. Karkea jako on ollut hankinnan tehnyt 60% ja kohteen myynyt 40% välityspalkkion myyjille menevistä osista.
Voit kirjautua yllä olevalla lomakkeella vertailemaan maksutta kaikkien kaupunkisi välitysliikkeiden itsensä ilmoittamat välityspalkkiot. Palvelu ei sido sinua mihinkään.
Välittäjä saa välityspalkkiosta näin
Välittäjät ovat yleensä töissä kiinteistönvälitysyrityksissä, joiden tehtävänä on myös tuottaa voittoa. Näin ollen kaikki palkkio ei suinkaan mene kohdetta hoitaneille ja sitä myyneille välittäjille. Nykyään jalansijaa ovat saaneet sellaisetkin yritykset, joissa välittäjät osallistuvat omiin kiinteisiin kustannuksiinsa. Näissä välitysliikkeissä välittäjän osuus palkkiosta on tavanomaista suurempi. Mukana jaolla asuntokaupassa on myös verottaja. Lisäksi vakuutus- ja eläkemaksuihin uppoaa palkkioista oma osuutensa myös.
Tarjoamme palvelua, jolla voit maksutta kilpailuttaa itsellesi parhaat välitystarjoukset. Palvelua ovat käyttäneet jo kymmenet tuhannet muut suomalaiset asunnon myyntiä suunnittelevat. Kilpailutus ei sido sinua mihinkään mutta auttaa parhaan välittäjän etsinnässä.
Jos pohdit kiinteistönvälittäjän kilpailutusta, lue Opas välittäjän kilpailutukseen ja valintaan.
Lue myös: